Україна отримає доступ до всіх документів про сертифікацію «Північного потоку-2» і зможе їх оскаржити – Макогон

Завдяки участі Оператора ГТС України та НАК «Нафтогаз України» у сертифікації російського газогону «Північний потік-2» в Німеччині Україна отримає доступ до всіх документів про сертифікацію, а відтак зможе перевірити їх на відповідність європейському законодавству та оскаржити. Про це заявив в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода генеральний директор ТОВ «Оператор ГТС України» Сергій Макогон.

«По-перше, ми матимемо змогу донести наші аргументи щодо неможливості сертифікації «Північного потоку-2» за запропонованою наразі моделлю ITO (вона допускає, що оператор газогону може бути у власності компанії, яка видобуває і продає газ – ред.). А по-друге, в нас буде можливість ознайомитися з документами, які надала компанія Nordstream-2 AG, потенційний майбутній оператор «Північного потоку-2», – зазначив Сергій Макогон.

Як пояснив посадовець, прямий доступ до всіх матеріалів щодо сертифікації дасть Україні можливість заперечувати, а також добиватися того, щоб «цей оператор був сертифікований у повній відповідності до європейського законодавства».

За словами Макогона, для такої сертифікації, за законами ЄС, оператор трубопроводу не повинен залежати від постачальника газу. Відтак компанія Nordstream-2 AG, яка є «дочкою» російського «Газпрому», не має права бути оператором газогону , відповідно до оновленої газової директиви Євросоюзу.

Сергій Макогон додав, що українські Оператор ГТС та «Нафтогаз» координують свої зусилля з польською компанією PGNiG, яку також допустили до сертифікації «Північного потоку-2».

Наслідком цих зусиль є призупинення розгляду російської заявки на сертифікацію оператора газогону, а, отже, вдалося виграти час щонайменше до травня-серпня 2022 року.

Після німецьких регуляторних органів російську заявку на сертифікацію розглядатиме Єврокомісія, а в разі її схвалення буде змога оскаржити це рішення в Суді ЄС.

Сертифікацію можливо зупинити на будь-якому етапі, наголошує керівник Оператора ГТС України.

Регулятор нафтогазового ринку Німеччини (Федеральне мережеве агентство, Bundesnetzagentur) зупинив сертифікацію газопроводу «Північний потік-2», повідомили німецькі засоби інформації.

З повідомлень випливає, що привід є технічним: агентство вимагає від оператора газопроводу Nord Stream 2 AG зміни даних щодо реєстрації компанії у відповідність до оновлених вимог. Після того, як оператор створить дочірню компанію, яка керуватиме німецькою частиною газопроводу, сертифікацію буде продовжено.

leave a comment